Kulak Şekil Bozuklukları (Kepçe Kulak)

Kulak estetiği en sık, kulak boyutunu küçültme ya da kepçe durumunu düzeltmek amacıyla yapılır. Plastik Cerrahide kulağın kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması durumuna kepçe kulak veya yelken kulak (protrudingear) adı verilmektedir. Kulak kepçesindeki Y şeklindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi ya da düz olmasının onarım işlemidir.

Kepçe Kulak Estetiği

Halk arasında kepçe kulak çoğu zaman hatalı olarak büyük kulak ifadesi ile değerlendirilir. Oysa gerçek neden, kıvrım olması gereken bazı kısımların düz olması ve bu nedenle kulağın baş ile daha fazla açı yaparak öne doğru kıvrık olması yani önden bakıldığında kulağın daha fazla görünmesidir. Kepçe kulak durumunu düzeltmek için kulak estetiği yapılır.

Kepçe kulak sorunu ameliyatsız düzeltilebilir mi?

Yeni geliştirilen iple kepçe kulak estetiği adındaki yöntemle ameliyatla kesi yapmadan, yetişkinlerde olan kepçe kulak sorunu tedavi edilebilir. Kişilerde özgüven eksikliğine sebep olabilen kepçe kulak deformitesi bu yöntemle giderilir.  İple asma yöntemi denilen bu işlem, kepçe kulak düzeltme dışında burun ucuna ve kaşlara da uygulanabilen bir yöntemdir.  Yapılan düzeltme işleminden sonra hastalar günlük yaşamlarına hemen dönebilir. Yapılan işlemde kulakta deriye açılan küçük deliklerden özel bir aletle geçirilen iple kepçe şeklinde olan kulak geriye doğru yatırılmaktadır. İşlem uygulanırken herhangi bir kesi yapılmadığı için, sonrasında pansuman yapma, dikiş almak, kontrole gitmek ve kulaklara bandajlama yapmak gibi uygulamalara gerek kalmaz.

Yapılan işlem sırasında kulaklarda biraz gerdirme yapıldığından, operasyon sonrasında 1-2 gün süreyle ağrı oluşabilir. Ağrılar için hastaların ağrı kesici kullanması yeterli olacaktır. Operasyondan sonra kullanılan ipin sağlam ve kuvvetli olması, zamanla gevşemesine engel teşkil etmez. Çünkü ip sağlam olsa da, ipin tutturulmuş olduğu yerin yumuşak doku olması gevşemelere neden olabiliyor. Kepçe kulağın iple düzeltilmesi halinde hastanın bu işlemi beğenmemesi halinde uygulamadan geri dönüşün çok kolay olması hastalar için büyük bir avantajdır. Kulağın kepçesinin düzelmesini sağlayan iplerin kesilmesiyle beraber kulak yeniden eski durumuna dönecektir. Cerrahi yöntem kullanılarak yapılan ameliyat sonrasında, yapılan kepçe kulak estetiğinde geri dönüş mümkün değildir. Kepçe kulak estetiği yapılan kulaklar kalıcı olarak şekillendirilmektedir.

Kulak Estetiği Sonrası Yapılması Gerekenler

* Kulak estetiği sonrasında ilk 5 gün sabah ve gece kulak bandı kullanmalısınız. (Birkaç saat tenisçi bandını çıkararak derinizin rahatlamasını sağladıktan sonra tekrar takabilirsiniz)

* Doktorunuzun size vermiş olduğu antibiyotik ve ağrı kesicileri düzenli olarak kullanmaya özen göstermelisiniz.

* Ameliyat sonrası bol bol su içmeniz kulağın içerisindeki ödemin vücuttan atılmasını kolaylaştıracaktır.

* Kulak estetiği sonrası kulak bandı kullanımı yaklaşık olarak 2 haftadır (ilk 5 günlük süreden sonra 2 hafta geceleri uyurken takılabilir.)

* Kulağınızı zorlayıcı , kan basıncını arttırıcı eylemlerden kaçınmalısınız.

* Kulak bandajının çıkarılmasından sonra ılık bir su ile duş alabilirsiniz.Duştan sonra kulak arkanızı iyice kurulayınız. Nem ve ıslaklık kalmamasınıa özen gösteriniz.

Burun Estetiği (Rinoplasti)

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Burun Estetiği Ameliyatında Neler ve Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatları, burun da doğuştan olan anatomik yapı bozuklukları veya sonradan kaza, düşme, darp gibi travmalar sonucunda oluşan burun eğriliklerini düzeltmek için yapılan bir estetik müdahalelerdir. Bu yapısal bozukluklar ve eğrilikler nedeni ile burundan nefes almak zorlaşabilir veya imkansız hale gelebilir. Burun yüzde çıkıntılı bir organ olduğu ve sık travmalara maruz kaldığı için burun bozuklukları ve eğrilikleri sık görülmektedir. Bundan dolayı da burun estetiği ameliyatı en çok talep edilen ameliyatlardan biridir. Burun estetiği, ameliyatı olan adaya ve operasyonu yapan doktora has bir müdahaledir. Günümüzde estetik cerrahlar burun estetiği operasyonlarında sadece burundaki eğrilik ve bozuklukları düzeltmekle yetinmeden yüz hatlarına yakışır bir burun olmasını da göz önünde bulundururlar. Çünkü burnun yüzdeki duruşu, çizgileri, kemikleri, açısı, dudakla mesafesi her kişi de farklıdır ve kişiye karakteristik kişilik özelliklerini verir.

Burun Estetiği Ameliyatından Önce Neler Yapılır?

Hastalar operasyonu yapacak estetik cerrah ile bizzat görüşmeli; asistanı veyahut başka bir görevli ile konuşmamalıdır. Hasta kendini ve nasıl bir burun istediğini doktoruna detaylıca anlatmalıdır. Estetik cerrah kişinin isteklerinin makul olup olmadığını, istediği burnun yüzüne yakışıp yakışmayacağını değerlendirir. Burun estetiği adayının kendisine yakışacak ve yüz hatları ile uyum sağlayacak burun yapısını bilgisayar ortamında gösterir. Burada amaç operasyon sonrasında nasıl bir burun ve yüz görüntüsü olabileceği hakkında kişiye fikir vermektir. Ameliyat öncesi bilgisayar ortamında yapılan bu burun tasarım çalışmaları; ameliyat sonrası oluşacak burnunu ve yüzünü beğenme konusunda sıkıntı söz konusu olmaması kişiye seçme ve vazgeçme şansı sunduğu için çok değerlidir.

Burun Estetiği Ameliyatı öncesi yapılan görüşmede geçirdiğiniz önemli hastalıklar, ameliyatlar ve kullandığınız ilaçlar araştırılır. Bu ilk görüşmede siz de bütün sağlık hikayenizi sıkılmadan tam açıklık ve samimiyet içinde hekiminizle paylaşmalısınız.

Burun estetiği ameliyatı için operasyon saatinden en az 6 saat önce hiç bir şey yiyip içmemelisiniz. Aç ve susuz olarak burun ameliyatının yapılacağı hastaneye operasyon saatinden en az 2 saat önce başvurmalısınız. Bu iki saatlik zaman zarfında operasyona hazırlık için bazı rutin testler yapılır. Bu testlerde burun estetiği ameliyatının ve anestezinin sizin için muhtemel riskleri araştırılır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sırasında Tam Olarak Neler Yapılır?

Burun Estetiği genel anestezi ile yapılması idealdir. Hekim ve hastanın ameliyat esnasındaki rahatlığı başarı oranını yükseltir. Ameliyat öncesi kol veya elinizden açılan damar yolundan verilen sakinleştirici ilaçlar ile rahatlatılır ve ameliyathaneye alınırsınız. Yine bu damar yolları kullanılarak genel anestezi uygulanır ve kişi tamamen uyutulur. Genel anestezi gece uykusuna benzer. Uyunduğu için geçen zaman anlaşılmaz. Bütün operasyon birkaç dakika gibi kısa sürede bitmiş algılanır. Tıpkı akşam yatıp sabah kalkmak gibi. Ameliyat süresi yaklaşık 2 saattir. Damardan verilen ilaçlar ile uyutulursunuz. İşlem sırasında ağrı acı hissedilmez. Operasyon bitince ilaçlar kesilir ve uyanırsınız.

Siz uyduktan sonra operasyon başlar. İşlem sırasında her hangi bir ağrı ve acı hissetmezsiniz. Burun üstündeki deri kaldırılarak burun kemik ve kıkırdak yapıları ortaya çıkarılır. Böylece sorunlu bölgeler görülür. Böylece fazlalıklar özel aletler yardımı ile rahatlıkla alınabilir ve eğrilikler düzeltilebilir. Solunumu tıkayan burun etleri ve eğrilik nedeniyle solunum yolunu tıkayan kıkırdak ve kemik yapılar düzeltilerek yerlerine yerleştirilir.

Burnunuz yüzünüzün yapısı ve dokusuna uygun olarak yeniden yapılandırılıp şekillendirilir. Bu burun estetiği olan kişiye ve ameliyatı yapan doktora özel sanatsal bir çalışmadır. Bu yüzden tekrarı ve benzeri olmayan bir işlem olup büyük bir dikkat, titizlik ve hassasiyet gerektirir.

Yapılacak olan işlemler bittikten sonra kemik ve kıkırdak yapılar yeni yerlerine yerleştirilip tespit edilir. Burun cildi kapatılarak ameliyat sonlandırılır. Burun delikleri içine hava geçişine imkan tanıyan küçük ve yumuşak silikon tüpler yerleştirilir. Böylece burun solunumunuz tam tıkanmaz ve ameliyat sonu yaşam konforunuz daha iyi olur. Doktorunuzun önereceği merhem ve deniz suyu ile burun bakım yapmanız kendiniz daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Bütün burun ameliyatı işlemleri bitince uyumanızı sağlayan anestezi ilaçları kesilir ve sabah kalktığınız gibi uyanırsınız. Bu sırada elinizi burnunuza dokundurmamalı ve düz yatmalısınız. Biraz üşüme ve titreme olabilir; bu da 30 dakika içinde geçecektir.

Burun Estetiği Ameliyatında Küçük Silikon Tüp Kullanımı

Bundan yaklaşık 10 yıl önceden yapılan burun estetiği ameliyatlarında burun delikleri içine antibiyotikli gazlı bezler yerleştirilirdi. Bu dönemlerde burun ameliyatı olmuş çevrenizde bunun ile ilgili hoş olmayan anıları olan kişilere belki şahit olmuşsunuzdur. Ben de bizzat bunu yaşanlardanım. Bizim insanımız galiba yaşadığı şeyleri biraz abartmayı seviyor. Aynı olayın farklı kişilerde değişik öyküleri anlattığına çokça tanık oldum.

Eskiden kullanılan bu tamponlar burnu tam tıkadığı için burun solunumu mümkün olmuyordu ve bu durum kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiliyordu. üstelik bu tamponları ameliyatın ikinci günü almanız gerekiyordu. Bu zamanda dokular tam iyileşmediği için ağrılı ve rahatsızlık verici bir işlemdi. Üstü bir de erken almak durumunda kalındığı için şişlikler ve kanama nedeniyle burun içinde yapışıklıklar oluyor ve geç dönemde burun solunumunu olumsuz etkiliyordu.

Günümüzde artık bu iş için kullanılan küçük yumuşak ve delikli olduğu için burun deliğini tam tıkamayan ve burundan nefes almaya imkan tanıyan silikon tüpler kullanılmaktadır. Bunlar hijyenik olduğu için burun için istenildiği kadar tutulabiliyor. Burun içinde oldukları sürece kremler ve deniz suyu ile burun içi temizliğine imkan tanıyor. Üstelik burunda uzun süre tutulabildiği için alınırlarken burun iyileşmiş oluyor buda hissedilen acı ve ağrıyı ortadan kaldırıyor. Ne kadar burunda kalırsa kalsınlar dokuya yapışmıyor ve böylece alınırlarken ağrı ve acı olmuyor.

Burun Estetiğinde Tamponsuz Ameliyat Yöntemi

Tampon korkusu olan bazı burun estetiği adaylarında burun içinde hiç tampon kullanılmayabilir. Tampon kullanılmayan burun estetiği ameliyatlarında, burun içerisinde burnun orta kısmındaki hat boyunca karşılıklı dikişler ile iki kısımda birbirine yakınlaştırılır. Böylece yapılan bu dikişler tamponun yaptığı işlevi görmüş olurlar. Bazen de bu duruma ek olarak silikon tabakalar da eklenebilir. Böylece burun içerisinde yapışıklık olmaması da engellenmiş olur.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Ağrı ve Sızı Olur Mu?

Burun estetiği ameliyatı hastalar açısından kolay bir ameliyat olup ameliyat sonrasında aynı gün hastaneden çıkıp eve gidebilirsiniz. Ancak arzu ederseniz bir gün hastanede yatmayı tercih edebilirsiniz. Her ameliyat sonrasında ağrı olduğu için kişiler burun estetiği ameliyatı sonrasında da hemen ağrı hissedilecek sanırlar ve burun estetiği ameliyatından endişe duyarlar. Oysa burun estetiği ameliyatı sonrasında beklenildiği gibi çok fazla ağrı ve sızı olmaz. Çünkü burun ameliyatı kıkırdağı çevreleyen zarın ve kemiğin altında yapıldığı için üstelik operasyon anında da lokal anestezi de uygulandığı için operasyon sonrasında hastanın ağrı hissetmesi söz konusu değildir.

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Yanaklarda Şişlikler Oluşması Normal Midir?

Burun estetiği ameliyatlarında, her ameliyat sonrasında olduğu gibi bir takım beklenen tepkiler oluşması gayet normal bir durumdur. Bunlar en fazla 15 gün içerisinde ortadan kaybolabilen normal ve beklenen tepkilerdir. Burun ameliyatı olan kişilerin %20 de tepkiler abartılı iken geri kalan % 80 inde hafif düzeyde seyretmektedir.

Bu tepkiler herkeste farklı şekilde az yada çok olarak görülebilir. Bazılarının abartılı biçimde şiştiği görülürken bazılarında oluşan şişlikler minimaldir veya hiç fark edilmeyebilir. Bunlar; yanaklarda oluşan şişlikler oluşması, göz altlarında şişlikler ve göz kapaklarında morluklar şeklinde görülebilir.

Göz kapakları oldukça hassas olduğu için en ufak bir çarpma da bile morarabilmektedir. Bütün bu tepkiler en geç iki hafta içerisinde kendiliğinden iyileşerek yok olmaktadırlar.

Ameliyat sonrasında ilk randevu 10 gün sonraya verilir. Aradan geçen bu zamanda kişi kendini biraz toparlamıştır. Onuncu günün sonunda burundaki atel, burun içindeki silikon tüpler çıkartılır. Hala burundaki ve yanaklardaki gözaltı torbalarında ki şişlikler durmaktadır. Bu şişlikler ancak 15 gün içerisinde geçmektedir. Morluklar ise gitmiştir. Genelde ameliyattan sonraki ilk bir ayın bitiminde hasta normale dönmektedir. İlk bir yıl içerisinde de burun bütünüyle tam olarak yerine oturmuş olur.

Burun Estetiği Ameliyatı Ardından Oluşabilecek Komplikasyonlar

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi operasyonun başarısı o operasyonu yapan cerrahın deneyimi ve el becerisi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle cerrah ne kadar iyi olursa ameliyat sonrasında komplikasyon olma ihtimali o kadar düşük olur. Ancak bütün riski yok demek mümkün değildir. Bütün cerrahi işlemlerde olduğu gibi her zaman sürpriz bir risk oluşma ihtimali mevcuttur. Bir burun ameliyatında oluşabilecek riskler genel olarak enfeksiyon oluşumu, burun kanamaları, anestezi kaynaklı riskler şeklinde özetlenebilir.

Burun estetiği ameliyatlarında herhangi bir iz kalma durumu söz konusu değildir. Ancak burun deliklerine yapılacak her hangi bir müdahalede (küçültme) dışarıdan doku çıkarmak gerekirse bazen çok az da olsa iz kalabilmektedir. Ancak burun ameliyatlarında estetik cerrahlar bu alanda daha başarılı işler çıkarabilmektedirler. Estetik cerrahlar bu gibi sorunlarda mümkün olgularda iç kısımdan doku çıkarmayı tercih ettiklerinden iz kalma riski fark edilmeyecek düzeye indirilebilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Oluşabilecek Riskler Nelerdir?

Burun estetiği ameliyatları sonrasında her hangi bir risk ile karşılaşmak olası bir durumdur. Alanında uzmanlaşmış en tecrübeli estetik cerrahların yaptıkları operasyonlarda bile çeşitli riskler oluşabilmektedir. Bunlar genellikle doku iyileşme sorunları ve hastanın istenmeyen davranışlarından kaynaklanmaktadır. Önemli olan bu gibi durumlar ile karşılaşıldığı zaman, ameliyat olan kişinin hemen moralini bozmasına gerek yoktur. İyileşme tamamlandıktan sonra bu basit sorunların rahatlıkla düzeltilebileceğinin bilinmesi burun estetiği adaylarının endişelerini azaltıp streslerini gidermeye yeterli olacaktır.

Meslek hayatım boyunca burun ameliyatı yaptığım yaklaşık 4.500 den fazla hastanın % 5 inde çeşitli görünüm ve solunum problemi nedeniyle revizyon burun ameliyatı yapmak durumunda kaldım. Böyle durumlarda ince burun derililerde ameliyatın 1. yılında kalın derililerde 1,5 veya 2 yıl sonra revizyon yapmayı seçmekteyim.

Burun Estetiği Ameliyatı Ardından Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Ağız ve dudaklarda kuruluk olabilir ve doktorun önerdiği miktarda sıvı almaya mutlaka özen göstermelisiniz. Ameliyatın ilk günü dudaklar sürekli bir bez yardımı ile ıslatılmalı ve nemli kalması sağlamalıdır. Ameliyatın ikinci gününden itibaren dudaklar krem sürerek nemli tutulabilir.

Burun üstüne yerleştirilen atele dokunmamalı ve burun içine koyulan silikon tüplere oldukça dikkat edilmeli ve yerlerinden kıpırdatılmamalıdır.

Doktorunuzun söylediklerine dikkat edip yalnızca doktorun verdiği ilaçları kullanmalı ekstra ilaç almamalıdır. Alınması gereken ilaç var ise ve şart ise bu doktorunuzun iznine bağlı olmalıdır.

Uyurken başı sadece dik tutarak uyumalıdır. Burun ameliyatının ilk üç günü çift yastıkta yatmanız önerilir. Yatarken ve gece uyurken başınızı sağa veya sola çevirerek yatmamalısınız. Yüzünüz tavana bakacak şekilde uyuyup dinlenmelisiniz.

Dişleri temizlerken yumuşak bir diş fırçası kullanmak gerekir. İlk on gün kolay çiğnenebilir ve sindirilebilir gıdalar ile beslenmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Burunu her türlü darbelerden korumalı ve herhangi bir yere değmemesine özen göstermelidir.

Burun üstüne takılan termoplastik atel sadece hekim tarafından çıkarılmalıdır. Bunun haricinde siz dahil kimsenin burun atelinize dokunmasına izin verilmemelisiniz.

Ameliyattan sonra ilk günler burundan açık pembe sıvı sızıntısı ve hafif sızıntı şeklinde kanama olabilir. Fakat durmayan, kırmızı renkli, fazla bir kanama olduğunda mutlaka ameliyatı yapan doktora bilgi verilmeli ve sizi çağırırsa kontrole gidilmelidir.

Ameliyattan sonra sonrasında kan basıncını yükseltecek hareketlerden kaçınılmalıdır. Ani sağa, sola ve geriye dönüşler ve sert hareketlerden sakınmalı, baş fazla öne eğilmemelidir.

Burun ateli çıkarıldığı zaman ilk görüntü hoşunuza gitmeyebilir. Bu burnun en şiş olağan olmayan görüntüsü yaklaşık on gün sonra daha kabul edilebilir hale gelecektir. Burun ucu havaya doğru kalkık görülebilir bu daha sonra zamanla inecektir ve burun şekillenecektir.

Atel alındıktan sonra 2 ay boyunca burun cildinizi güneşten korumalısınız. Bunu koruyucu faktör içeriği 30 dan yüksek olan bir güneş koruyucu güneşe çıkmadan 30 dakika önce bütün burun ve yüz cildinize sürerek yapabilirsiniz. Eğer güneşe 4 saatten fazla maruz kalacaksanız güneş koruyucuyu her 4 saatte bir tekrarlamalısınız.

Üst dudak ve burun çevresinde geçici uyuşukluk hissedilebilmektedir. Bu durum gayet doğal bir durumdur ve duyusal iyileşmeniz iki ya da üç ay içinde kendiliğinden düzelecektir. Burun ucundaki uyuşukluğun ise iyileşmesi 2 yıl kadar zaman alabilmektedir.

Estetik Göz Kapağı Ameliyatı (Blefaroplasti)

Estetik göz kapağı ameliyatı, sonucunun çok çarpıcı olması,  iyileşme sürecinin kısa ve zorlu olmaması, kişiyi 10-15 sene önceye götürebilmesi açısından oldukça sık yapılan ve tercih edilen estetik ameliyatlardandır. Göz kapaklarında torbalanma, bazen genetik nedenlerle, bazen ilerleyen yaşla, uykusuz kalmayla, yorgunlukla oluşabilir ve göz kapaklarında oluşan bu değişiklikler, kişiyi olduğundan daha yorgun, yaşlı gösterebilir.

Gözlerdeki bu yapısal değişmeler üst ve alt göz kapaklarında bollaşma, torbalanma, sarkma, kırışıklık, çizgilenme, alt kapaklarda şişlik (fıtıklaşma), kırışıklıklarda artış, renk değişiklikleri, göz kenarlarının aşağı doğru sarkması, mor halkalar şeklinde kendini gösterebilir. Gözlerdeki bu farklılaşmalar kişiyi hem olduğundan yaşlı, hem de yorgun ve rahatsız gibi hissettirir.

Ayrıca üst göz kapağındaki aşırı gevşeklik ve sarkma, göz açıklığını daraltarak hastaların görme alanının daralmasına buna bağlı olarak görmede ve bakmada zorluğa neden olabilir; bu durumlarda estetik göz kapağı ameliyatı yani blefaroplasti ameliyatı yapmak gerekmektedir.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı sonrasında nelere dikkat etmeliyiz ?

İşlem bittiği zaman göz kapaklarını örten bantlar olacaktır. Bunlar görmenizi engellemez. Göz çevresine işlem sonrası ödemi kontrol etmek amacıyla soğuk uygulaması yapılır. Bu önlemlere rağmen, göz çevresinde şişlik ve morluk oluşabilir. Bu şişlik ve morluklar ilk 2 gün artarak seyreder. 3. günden itibaren giderek azalmaya başlar. Erken dönemde arnika krem başlanması morlukların daha çabuk geçmesine yardımcı olur. Özellikle işlem sonrası ilk saatlerde, göz kapaklarını örten bantlar üzerinde sızıntı, hafif kanamalar görülebilir. Efor, öksürme, hapşırma bu şikâyetleri artırır.

İşlem sonrası dinlenirken birkaç yastıkla başın yüksekte tutulması ödemin daha az olmasına yardımcı olur. İşlem sonrası ilk günlerde, göz çevresinde gerginlik, batma, yanma şeklinde şikâyetler olabilir. Basit ağrı kesicilerle bu şikâyetler giderilebilir.

İşlem sonrası 3. günden itibaren göz çevresindeki ödem azalmaya başlar ve aktiviteler arttırılabilir. İşlem sonrası 5. günde göz çevresindeki bantlar ve dikişler alınır. Bir 5 gün daha kalmak üzere göz kenarına ufak bir bant daha konulabilir. Aynı gün göz çevresinin yıkanmasına ve göz kapaklarına nemlendirici uygulanmasına izin verilir. Bu işlemleri yaparken özenli olunmalı, sert hareketlerden kaçınılmalıdır. Göz çevresindeki bantlar ve dikişler alındığı zaman, sararmaya başlamış mor alan ve sınırlı bir şişlik doğaldır. Bunlar gün geçtikçe azalır ve hafif makyajla gizlenebilir. İşlem sonrası ağır sporlardan, solaryum, sauna, güneş banyosu buhar banyosu gibi ödem arttıran uygulamalardan 6 hafta boyunca kaçınılmalıdır,

İşlem sonrası ilk haftalarda, sabahları uyanıldığında gözlerin şişmiş olması son derece sık rastlanan bir durumdur. Gün içinde bu şişlik giderek azalır. İlk haftalarda rüzgâr ve güneşe maruz kalınmasına bağlı olarak gözlerde gerginlik, batma ve sulanma olabilir. Bu durumu önlemek için güneş gözlüğünden faydalanılabilir.

Çene Estetiği Ameliyatı

Kalıtsal olarak çene ucunda gelişen deformitelerde veya az gelişmelerde çeneye implant yerleştirilir. Yüze yapılan ameliyatlar genellikle yüzü dengeli bir hale getirmek için ve çenenin, yanakların ya da ağız bölgesinin yapılandırılması ile gerçekleştirilir. Bu işlem için ağız içi alt dudak mukoazasından veya çene altı derisinden uygun olanı seçilir ve uygun ölçüde ve büyüklükteki implant alt çene kemiği üzerine uygun cebe yerleştirilir.

Çeşitli malzemelerden yapılmış çok çeşitli implantlar mevcuttur. Ameliyat genellikle bir saat sürer. Ameliyattan sonra genellikle şişkinliği ve rahatsızlığı en aza indirgemek amacı ile sargı yapılır. Derideki dikişler cilt altına yerleştirilir ve alınmasına gerek kalmaz. Eğer ameliyat ağız içi kesi ile yapılırsa dikişler kendiliğinden eriyip gidecektir. Ameliyattan sonra eğer ağız içinden yapıldıysa bir hafta süre ile sulu yemek önerilir ve ağız temizliğine önem verilir.

Kısa süreli ağız hareketlerinde zorluk olur ve bölgesel ödem ve şişlik gelişir. Bölgesel şişlikler hafifleyip yaralar iyileşince ameliyatın sonuçları ortaya çıkar. Bu implantlar alt çenenin dış hattını güçlendirmeye ya da çeneyi ya da elmacık kemiklerini yüzün geri kalan kısımları ile dengeli bir hale getirmeye yardımcı olur.

Elmacık Kemiği İmplantı Ameliyatı

Elmacık Kemiği kalıtsal olarak az gelişme gösterebilir. Yüz implantlarını yüz hatlarını iyileştirmek ve belirginleştirmek için kullanırlar. Sıklıkla, bu implantlar yüzünüzde ve yüz hatlarınızda daha dengeli bir uyum olmasına yardımcı olur ve böylece görüntünüz ile ilgili kendinizi daha iyi hissedersiniz. Bu implantlar elmacık kemiklerini yüzün diğer kıısmları ile dengeli bir hale getirmeye yardımcı olur. Bu gibi durumlarda elmacik kemiği üzerine implant yerleştirilir.

Ameliyat için uygun cebe ağız içi üst dudak içinden veya alt göz kapağı derisinden açılarak yapılır. Elmacik implantı ayrıca kombine ameliyat sırasında (Yüz germe, göz kapağı ameliyatı gibi) açılan kesilerden de yapılır. Ameliyat ortalama bir saat sürmektedir. Ameliyattan sonra eğer ağız içinden yapıldıysa bir hafta süre ile sulu gıda ile beslenme önerilir. Ağız ve dudak hareketlerinde ilk günlerde kısıtlamalar ortaya çıkabilir. Ağız içindeki kesileri kapatmak için atılan dikişler zamanla kendiliğinden eriyecektir. Bir hafta sonra hastalar normal hayatına döner. Bir ay boyunca fiziksel aktivitelerden ve travmalardan uzak durmak gerekir. Yeni görüntü bir kaç ayın içinde ortaya çıkacaktır.

Yüze uygulanan implantlar görünüşünüzü iyileştirerek özgüveninizi güçlendirebilir.

İp Estetiği ( Boyun - Yüz - Burun - Alın - Kaş )

Boyun Germe

Boyun Germe ,Yaşlanma ile birlikte deri destek dokusunun azalması ve yer çekiminin etkisi ile yüz, boyun, kollar ve basende estetik alanların yer değiştirmesine sarkmasına neden olmaktadır. Kaşların düşmesi, göz altında torbalanmanın olması, yanakların dolgunluğunun azalarak sarkması, çene hattının silinmesi ve çene altında ikinici bir çene olarak tanımlanan doku birikiminin kaybolması, göğüslerin ve kalçanın  ve boyun derisinin sarkmaları en sık yaşadıklarımızdan birkaç tanesidir.

Özel cerrahi işlemler ile (İp ile Boyun Germe ) yüz yada vücut dokularının normal anatomik alanlarına yukarı doğru çekilmesi amaçlanarak yapılan “İplikle cilt gençleştirme ve İpliklerle ameliyatsız germe yada asma” olarak tanımlanan bu yöntemler Ameliyatsız Estetik İşlemler” gurubundadır.

İpliklerle yüz germe-asma uygulamalarında ise ameliyathane ve hastahane yatış koşulları gerektirmeksizin(mutlaka sterilizasyon koşullarında), lokal anestezi altında deri kesilmeden ve dikilmeden yapılıyor olması son derece anlamlıdır. Hastanın bilincinin açık olması ile uygulama ve sonuçlarını bir ayna ile görebilmesi, hastanın doktorla uygulamanın her aşamasında değerlendirmeye katılması daha özel bir durum sağlamaktadır. İpliklerin sadece deri altından özel iğnelerle yerleştirilmesi iğne giriş ve çıkış noktalarına lokal anestezi yapılaması uygulamayı basitleştirmektedir.

Ameliyat Sonrasında

Estetik boyun germe operasyonlarını uygun donanıma sahip bir hastanede genel anestezi altında yapmak gerekir. Yapılan işlem yaklaşık 1,5–2 saat sürer. Boyun cildinin altında kan birikimini önlemek amacıyla dren yerleştirilir. Dren genelde 1 gün kalır, 1 gün sonra dren çıkarılınca siz de hastaneden ayrılabilirsiniz. Ameliyatın ardından çene altından da girişim yapılmışsa çene altına bandaj uygulanır ve bu bandaj 1 hafta kalır. Ameliyat sonrası boyun bölgesinde gerginlik hissi, ağrı, morarma, ödem (şişlik), ve deri yüzeyinde uyuşukluk gibi durumlar olabilir, bunların hepsi normaldir. Ağrı rahatsız edecek derecede olmaz ve ağrı kesici ilaçlar ile kolaylıkla kontrol altına alınabilir. Ameliyattan 2–3 gün sonra uçak yolculuğu yapabilecek kadar iyileşebilirsiniz. Şişlik (ödem) ilk 7–10 gün içinde hızlı bir şekilde azalır, geri kalan ve dikkat çekecek kadar belirgin olmayan hafif şişliğin kaybolması ve cildin yüz üzerine tam olarak oturması yaklaşık altı ay sürer. Şişliğin hızlı bir şekilde düzeldiği ilk haftalarda deri yüzeyindeki gerginlik hissi ve uyuşukluk da azalarak kaybolur. Uyuşukluğun kalıcı olması çok rastlanan bir durum değildir. Morarmaların kaybolması sizin hassasiyetinize göre değişir. Bu süre bazen hassas bünyeli kişilerde 15 güne kadar sürebilir. Estetik boyun germe ameliyatından sonra ödem ve morluklardan kurtulduğunuzda boyun bölgenizde çarpıcı bir düzelme gözleyeceksiniz. Çene ile boynunuzun birbiriyle birleşmiş görünümü da ortadan kalkacaktır

 

Burun Kaldırma

Estetik Cerrahi de son yıllarda gelişme göstere tekniklerin başında herhalde iple askı tekniği gelmekte birçok ameliyatta artık iple asma tekniği kullanılabiliyor. Göğüs estetiklerin de burun estetiğin de kepçe kulak yanak asma gibi estetik müdahalelerde artık iple askı tekniği kullanılıyor.

İple burun estetiği ameliyatları en temel olarak burun içinden iki kaş arasında ki kemiğe bir ip ile burun ucunu asarak burun ucunun kaldırılması olarak tarif edebiliriz.

Ameliyat basit ve çok kısa ve oluşabilecek komplikasyonlar minimum. Tabi ki bu avantajları kesinlikle tercih sebebi olmasını gerektiriyor.

 Alın Germe

İlerleyen yaşla beraber alın bölgesinde oluşan kırışıklıklar sebebiyle kişiler yorgun ve yaşlı bir görünüm kazanabilmektedirler. Cildin geçen yılların etkisiyle deforme olması ve yapısında meydana gelen bozukluklar alın bölgesinde de kırışıklıklara sebebiyet vermektedir. Alın bölgesi özellikle yüz mimiklerinde sıklıkla kullanılan bir yapı olduğundan kırışıklık oluşumuna da oldukça müsaittir.

İple alın germe işleminde üst yüz bölgesinin tamamının birlikte düşünülmesi ve problemin bu şekilde ele alınması gerekmektedir. İple alın kaldırma uygulaması ameliyat olmadan yapılan ve son dönemlerde oldukça popülerleşmiş bir tedavi şeklidir. Cerrahi işlem olmadığından ötürü iyileşme süreci çok kısadır ve herhangi bir yara izi kalmadan operasyon tamamlanabilir.

Kaş Kaldırma

Üzerinde özel dikensi çıkıntılar olan ipliklerle yapıldığında ameliyat daha da basitleşir, ameliyattan sonra pansuman dahi gerekmez. Bu uygulamada yüzde hiçbir iz kalmaz. Ancak kaş kaldırma ameliyatı sonrası 3 hafta süreyle alın bölgesine masaj ya da ağır makyaj yapılmamalıdır. Üç gün sonra duş alınabilir.  Kaşlar arasında asimetri varsa üç hafta içinde dıştan yüksek olan kaşın indirilmesi ile düzeltilebilir. Daha uzun vadede oluşan asimetrilerin ise ek ipliklerle düzeltilmesi gerekebilir.

Uygulama hem süre olarak çok kısa sürdüğü için hem de deri kesilmeden yapıldığı için ameliyatsız olarak belirtilmiştir. Deri kesilmediği için iz kalmamaktadır. Özel ipliklerin yerleştirleceği yerler işaretlendikten sonra kaşlar üzerindeki bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Daha sonra saçlı deri içinden uzun özel iğne batırılır ve ilerletilerek kaş içinden ucu dışarı çıkarılır. Bu özel iğne içine bu uygulama için özel imal edilmiş iplik geçirilir. İplik uygun şekilde yerleştirildikten sonra iğne çıkarılır, iplik doku içinde kalır. İplik uçları henüz dışardadır. Kaşların ne kadar kaldırılacağı ayarlandıktan sonra ipliklerin alt ve üst uçları kesilir ve iplik tamamen doku içinde kalır. İplik üzerinde bulunan dikensi çıkıntılar, yukarı doğru kaldırılan kaş ve üzerindeki derinin aşağı inmesini önler.

Uygulama sonrasında alın bölgesinde hafif pembelik, ya da kızarıklık oluşabilir. Bu kızarıklık en fazla bir iki günde geçer. Uygulama sonrasında iplik etrafındaki doku yavaş yavaş sıkılaşır. Bu süre ortalama üç haftadır. Bu nedenle uygulama sonrasında üç hafta aşırı kaş hareketleri, alın bölgesine masaj, ovma gibi hareketlerden kaçınmalıdır. Ayrıca yine bu süre içinde ağır makyaj yapılmamalıdır. Uygulama sonrası çok nadiren kaşlar arasında asimetri olabilir. Bunu hemen düzeltmek mümkündür. Ancak düzeltme daha yukarda olan kaşın indirilmesi şeklinde yapılabilir. Bu nedenle en az birkaç gün geçtikten sonra, dokuda oluşabilecek ödem geçtikten sonra bu ayarlamanın yapılması daha sağlıklı ve güvenilir olacaktır. Uygulama sonrası herhangi bir pansuman gerekmez. Dikiş konmadığı için dikiş alma problemi de yoktur.

Yüz Germe

Ameliyatsız yüz germe tedavisinde ip uygulamaları sıklıkla tercih edilmektedir. Zamanla kullanılan iplerin çeşitleri ve yeni uygulama teknikleri geliştirilmektedir. Bu gelişim sürecinde sonuçların başarılı yani cerrahiye yakın olması ve uzun ömürlü olması en büyük beklentidir

“KİLİT ASKI” yöntemini diğer ip uygulamalarından ayıran en önemli özellikleri;

Kullanılan ipler kalıcı olması ve bu yüzden uygulama ömrünün 4-6 yıla kadar kalıcı olmasıdır. Esnek ipler kullanıldığı için iplerde kopma veya mimiklerde değişikliklere yol açmaz. İpler yumuşak dokuya güçlü ve bir o kadar da nazik bir biçimde tutunur. Bu sayede etkili bir asma işlemi yapılır. Ayrıca uygulamadan yıllar sonra ipler tekrardan gerginleştirilerek yeniden germe (re-tightening) yapılabilir.

Dudak Estetiği (Lip Augmentation-Reduction)

Dudakların görünümünde çene yapısı, burun ve dişler önemli yer tutar. Dudakların yerlesimi dışında dudagın boyu, genisligi, alt ve üst dudak kalınlıklar, gülme durumunda dişlerin ne kadar görüldügü de operasyon planı açısından önemlidir.Alt dudak, üst dudaktan daha dolgun olmalı, gülerken diş etleri görünmemelidir. Dudaklar, burun ucundan çene ucuna çizilen hayalı çizginin gerisinde kalmalıdır. Bu hattın önünde yer alan abartılı dudaklar estetik bir görüntü vermeyecektir. Ayrıca yaslılıkla birlikte üst dudak uzayıp sarkmakta, dudak incelmekte, agız köseleri düsmekte ve burun ile dudak arası mesafe artmakta, dikey kırısıklıklar olmaktadır.Dudak kaldırılması ile bu yaslılık belirtileri önlenebilir.Dudak eski yerine getirilerek kısaltılır.

Dudak Estetiği Ameliyatlarında Neler Yapılabilir ?

Problem dogru teshis edildikten sonra dudak kaldırılması, dolgunlastırılması, dudak büyütme, burun-dudak mesafesinin yeniden yapılandırılması, incelmis olan dudagın kırmızı kısmının belirginlestirilmesi, agız köselerinin yeniden olusturulması, alt-üst dudak oranlarının düzeltilmesi cerrahi olarak gerçeklestirilebilir. Bu uygulamaların çogu agız içerisinden yapılacak cerrahi islemlerle olabilecegi gibi, dudagın hacimli görünmesi dolgu maddelerinin kullanımıyla da gerçeklestirilebilir.

Daha çok kimler bu ameliyatı yaptırıyor?

Dudakları yapısal olarak ince olan ya da zamanla incelen, kalın ve dolgun dudaklarla yüzündeki gençlik ve güzellik ifadesini güçlendirmek isteyenler ya da daha diri ve dolgun dudaklara sahip olmak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Dudakları ince ve kırışık olanlar kadar, normalden kalın olanlarda da inceltme ameliyatları yapılıyor. Bir de dudak kanserine bağlı olarak dudaklarının bir kısmı alınmak zorunda kalınan hastalarda yeniden dudak yapmaya yönelik ameliyatlar yapılıyor. Bu tip dudak onarım ameliyatları estetik kadar fonksiyon açısından da büyük önem taşıyor.

Nasıl bir yöntem izleniyor?

Dudakları kalınlaştırmak ve kırışıkları düzelterek dolgunlaştırmak için pek çok yöntem var. Bunları üç ana grupta inceleyebiliriz: Yabancı dolgu malzemeleri, hastanın kendi dokuları ile doldurmak, dudakları ameliyat ile yeniden biçimlendirmek.

Geçici dolgu maddeleri yönteminin bir zararı var mı?

Bu yöntemde kollajen, Hyalurinik asit gibi maddelerden oluşan zararsız malzemeler kullanılıyor. Kollajen, sığır derisinden elde ediliyor. Deli dana hastalığının ortaya çıkışı ile kullanımı neredeyse durdu. Ayrıca hayvan proteini olduğu için alerji riski var, test yapılmadan kullanılmamalı. Yüzdeki kırışıklıkları düzeltmek için de uygulanan Hyalurinik asit en yaygın olarak kullanılan malzeme. Restylane denilen ve iğne ile enjekte edilen Hyalurinik asit kullanıldığında uygulama çok basit ve hasta hemen normal hayatına dönebiliyor. Uygulama sonrası 4-6 ay kadar kalıcı oluyor ve bu sürenin sonunda tekrarlamak gerekiyor. Kimyasal olarak elde edildiği için alerji yapmıyor ve risksiz. Bu maddeler dudak kenarlarını dikleştirmek ve belirginleştirmek için kullanılıyorlar.

TOP