Meme protezi, birkaç milimetre kalınlığında silikondan yapılmış dış kılıfı olan bir torbadır. Şekillerine göre yuvarlak (round) ve anatomik (damla); içinde bulundurdukları maddeye göre serum fizyolojikli (saline-filled) ve silikonlu; yüzey özelliklerine göre düz (smooth) ve pürtüklü (textured); yüksekliklerine göre ise yüksek (high), orta (moderate) ve düşük (low) profilli protezler olarak adlandırılırlar. Bir de doldurma sistemine göre geçici veya kalıcı olabilen ekspander meme protezleri vardır.

Göğüs büyütme ameliyatı ile aşağıdakiler elde edilebilir;

 • Göğüslerinizin dolgunluğunu arttırmak
 • Genel görüntünüzün daha dengeli ve orantılı hale kavuşması
 • Kendinize güveninizin artması

Göğüsün ameliyatla alınması (mastektomi) ya da yaralanmaların ardından yeniden göğüs yapmanın gerektiği durumlarda da yine meme protezi kullanılabilir.

Bu ameliyat neleri düzeltmez;

Göğüs büyütme ciddi biçimde sarkmış göğüsleri düzeltmez. Eğer göğüslerinizin daha dolgun ve dik görünmesini istiyorsanız, göğüs büyütme ameliyatı ile birlikte göğüs dikleştirme ameliyatı da olmanız gerekir. Göğüs dikleştirme genellikle göğüs büyütme ameliyatı ile aynı anda yapılabilir ama bazen ayrı bir operasyon olarak yapılması daha uygun olur. Estetik cerrahınız bu konuda karar vermenizde size yardımcı olacaktır.

Benim için uygun mu?

Göğüs büyütme ameliyatı son derece kişisel bir işlemdir ve bu ameliyatı başka birilerinin isteklerini karşılamak ya da kendinizi kusursuz bir görüntü şablonuna oturtmak için değil, gerçekten ve sadece kendiniz için yaptırmalısınız.

Göğüs büyütme ameliyatı eğer aşağıdaki koşullar geçerli ise sizin için iyi bir seçenek olabilir:

 • Eğer fiziksel olarak sağlıklıysanız
 • Gerçekçi beklentilere sahipseniz
 • Göğüsleriniz gelişimini bütünüyle tamamladıysa
 • Göğüslerinizin çok küçük olduğu düşüncesi ile rahatsız oluyorsanız
 • Hamilelik, kilo kaybı ya da yaşlanma sebepleri yüzünden göğüslerinizin hacim ve şeklini kaybetmiş olmasından rahatsızlık duyuyorsanız
 • Göğüsleriniz büyüklük ve biçim bakımından değişikliğe uğradıysa
 • Göğüslerden biri ya da her ikisi de normal gelişimini tamamlayamadıysa

Meme protezini yerleştirme
Kesi açıldıktan sonra meme protezi açılan cebe iki biçimde yerleştirilir:

 • Göğüs kası altına (Kas altına yerleştirme)
 • Direkt olarak göğüs kası üzerinde bulunan göğüs dokusu üzerine yerleştirme (Kas üstüne yerleştirme)

Meme protezini yerleştirme yöntemi kullanılan meme protezinin türüne, arzu edilen protez büyüklüğüne, vücut tipinize ve estetik cerrahınızın konu ile ilgili tavsiyelerine bağlı olacaktır.

İyileşme Süreci;

24 ila 48 saat arasında sürebilecek bir ameliyat sonrası iyileşme sürecinden sonra ve hareketlerinize dikkat edeceğinizi birkaç günün ardından birkaç hafta boyunca ağrı çekmeniz ve şişlikler yaşanması olasıdır.

Egzersiz ve normal aktiviteler estetik cerrahınızın belirteceği doğrultuda devam edebilir. Zamanla ameliyat sonrası şişlikler azalacak ve ameliyat izleri de yok olacaktır.

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme kadınlığı simgeleyen en önemli organlardan biridir. Her kadın, estetik olarak güzel görünümlü memelere sahip olmak ister. Ancak memelerin tek ya da çift taraflı gelişme geriliği ya da gebeliği takiben kilo verme sonucu, memelerin hacmi normalden daha küçük olabilir. Bu gibi durumlarda memeyi, büyütmeye ve dolgunlaştırmaya yönelik yapılan girişimler ile daha dolgun, daha iri, estetik olarakdaha güzel görünümlü meme oluşturmak mümkündür.

Büyütmenin oranı, kişinin arzusu, mevcut memenin durumu ve göğüs kafesinin ölçüleri dikkate alınarak belirlenir. Dolgunluğunu yitirmiş, gevşemiş ve ileri derecede sarkmış olan memelere, tek başına protez yerleştirme ameliyatı uygulandığında memede yeterli dikleştirme sağlanamayabilir. Bu durumda ek olarak uygun yerlerden deri fazlalıkları çıkarılarak meme başı olması gereken  daha üst seviyeye çıkarılır. Bu uygulamada sadece meme protezi konmasına göre daha fazla iz kalacaktır.

Göğüsler, meme dokusu altına yerleştirilen ve genellikle silikon yapısında olan meme protezi ile büyütülmektedir. Meme büyütme ameliyatı için başvurulan hastalar genellikle ulaşmak istedikleri meme  büyüklüğünü tarif etmede güçlük çekerler. Sıklıkla, istedikleri sütyen numarasını söylerler (85,90 gibi). Ancak çeşitli sütyen markaları, farklı büyüklükte olabilir. Ayrıca 85 veya 90 gibi ölçüler hastanın göğüs kafesi çapı ile ilgili olduğundan genellikle sütyen numarası değişmeyerek buna karşılık  ile ilgili olduğundan genellikle sütyen numarası değişmeyerek buna karşılık ‘cup size’ denilen A,B,C,D harfleri ile ifade edilen boyutlar değişecektir.

A harfi en küçük meme boyutunu ifade etmektedir. Bu nedenle ameliyat öncesinde hastanın beklentisinin çok iyi saptanması, bunun yanında olabilecek farklı büyüklükler ve sebepleri (örneğin küçük yaşlardan beri çok küçük olan göğüslerin çok fazla büyütülmesi bir ameliyatta mümkün olmayabilir çünkü derinin belirli bir oranda esneme kabiliyeti vardır, bu toleransın çok zorlanması, komplikasyona -  dikiş açılması, kapsül kontraktürü gibi yol açabilir). Eğer derinin tolerasından daha büyük çapta bir meme beklentisi varsa bu durumda başka metodlar uygulanır.

Meme büyütme ameliyatı olacak hasta ameliyat öncesi aspirin almamalı, vücudun her hangi bir yerinde enfeksiyon olmamalıdır. Kırk yaşın üzerindeki hastalarda özellikle ailede meme kanseri hikayesi varsa ameliyattan önce mamografik inceleme yapılmalıdır.

Ameliyata karar verildikten sonra, hasta ile ayrıntılı bir görüşme yapılıp hastanın beklentileri belirlenir. Ameliyatın riskleri anlatılır. Aspirin alımı ameliyattan 10 gün önce kesilmelidir. Ayrıca yine sigara içiliyorsa, 10 gün önce kesilmelidir.Meme protezinin,kansere neden olmadığı birçok yabancı bilimsel araştırmalarda saptanmıştır. Bu araştırmalarda, 20-30 yıl gibi uzun süreler takip edilen hastalar incelenmiş ve meme protezi konulan hastalarda normal kadınlara göre meme kanseri oluşma oranı farklı çıkmamış hatta biraz daha düşük olduğu belirlenmiştir. Aynı ameliyatta karın germe ameliyatı da yapılacak ise, bu durumda meme etrafı veya üzerinde herhangi bir kesi yapılmasına gerek kalmaz. Karın germe için yapılan göbek altındaki kesiden meme altındaki kesiden meme altına ulaşarak protezler yerleştirilebilir.

Meme büyütme ameliyatı tecrübeli bir Plastik Cerrah tarafından yapıldığında, komplikasyon olasılığı çok düşüktür. Komplikasyonlar (istenmeyen sonuçlar) arasında, infeksiyon (iltihaplanma) ve kanama sayılabilir. Ameliyattan sonrası en fazla rastlanan problem, kapsük kontraktürüdür. Her silikon protez uygulamasında, konulan yabancı madde olduğu için vücut bu madde etrafında kapsül adlı kılıf oluşturur. İstenilen sonuç bu kapsülün ince ve protezin bir miktar hareketine müsade edecek gevşeklikte olmalıdır. Protez etrafında oluşan kapsül, memeyi sertleştirir, ağrıya neden olabilir ve memenin doğal görünümünü önler. Meme küresel bir şekil alabilir. Kapsülün hastayı aşırı rahatsız etmesi durumunda, ikinci bir cerrahi girişim ile kapsül çeşitli yerlerinden kesilerek zayflatılır veya tamamen çıkarılır. Çok nadiren protez yuvasında infeksiyon olabilir. Bu durumda öncelikle antibiotiklerle tedavi yapılır. İnfeksiyonun devamı halinde protezin çıkarılması ve değiştirilmesi gerekebilir. Yine çok nadiren ameliyat sonrası meme başlarında hassasiyet, his azalması veya tamamen his kaybı olabilir. Bu belirtiler zamanla azalarak geçer. Çok nadiren kalıcı olabilir. Meme protezi, gebeliği, süt emzirmeyi önlemez.

Meme protezi ancak delici cisim batması sonucunda çok nadiren yırtılabilir, delinebilir veya içindeki jel maddeyi sızdırabilir. Bu durumda protez değiştirilir. Meme protezi kansere neden olmaz. Ancak, daha sonra oluşabilecek kitle durumlarında, mamografi çekilmesini güçleştirebilir.

Ameliyat, genel anestezi altında yapılır. Protez yerleştirilmesi için kullanılacak kesi yeri meme başının etrafı, meme alt çizgisinden veya koltuk altından yapılabilir. Meme altından yapılırsa iz daha belirgin olabilir. İzin en aza indirgenmesi için çok ince dikişler kullanılır. Meme başının etrafından yapılan keside renk değişimi bölgesi olduğu için iz çok daha belirsiz olmaktadır. Cebin uygun büyüklükte hazırlanması daha sonra oluşabilecek kapsülün minimal kalınlıkta ve yeterli gevşeklikte olmasını sağlamaktadır. Kesinin meme başı etrafından yapılabilmesi için memebaşı halkasının belli bir çapta olması gereklidir. Çap yetersiz ise kesinin meme altından yapılması tercih edilebilir.

Ameliyat sonrası birkaç günde pansuman sargısı azaltarak sütyen takılır. Bir iki hafta süreyle meme etrafında yanma hissi olabilir. 2-3 hafta meme fiziki temas hassas ve ağrılı olabilir. Bu durum en fazla 3-4 hafta sürer. Dikişler cilt altı ve kendi kendine eriyebilen cinsten konur. Dikiş izleri 6 hafta kadar pembe kalabilir, sonra yavaş yavaş beyazlaşır.

Son zamanlarda çok sayıda hasta üzerinde yapılan araştırmalarda, meme protezinin kas arkasına konmasıyla kas önüne konması arasında kapsül oluşumu yönünden önemli fark olmadığı bildirilmiştir. Bunun nedeni silikon protezin yapım teknolojisinin iyileşmesine bağlanmaktadır. Ayrıca gelişen farklı ameliyat yöntemleri ile daha az doku zedelenmesi, sonuçların daha iyileşmesini sağlamaktadır.

Meme Küçültme (Reduction Mammaplasty)

Kadınlarında meme dokusu gelişimi sırasında veya sonradan büyümesi (şişmanlık veya hamilelik) sadece estetik değil birtakım medikal problemlere de yol açmaktadır. Meme hipertrofisi veya makromasti denilen bu durumda meme küçültme ameliyatları yapılmaktadır .İleri derecede meme büyüklüğü ve ağırlığına bağlı olarak vücudun öne doğru eğilmesi, sırt ve omurga ağrıları, kemik deformasyonları, meme altında gelişen pişik veya yaralar, boya ve kiloya uygun giysi bulamama gibi durumda cerrahi işlem ile meme dokusunu küçültmek mümkündür.
Bu işlem belli tekniklerle ve planlamalar doğrultusunda yapılır. Operasyonda memenin bez dokusu, yağ dokusu, derisi ve meme başı alanı (istenirse) küçültülmektedir. Ameliyat esnasında meme dokusu küçültülürken aynı zamanda da doku fazlası nedeni ile meydana gelen sarkıklık da azaltılır. Böylece daha küçük, dik ve daha sıkı bir meme elde edilmektedir. Meme küçültmede operasyon öncesi resimler alınır, bir planlama yapılır ve buna göre cerrahi plan meme üzerine çizilir. Operasyon tamamen bu plana dayalı olarak yapılmaktadır. Bu planlama sayesinde o kişiye en uygun ölçüde meme oluşturulmaktadır. Her vücut yapısına göre bir meme ölçüsü vardır. Meme küçültme ameliyatlarında hastanın fonksiyonel ihtiyaçlarına karşılık vermesi nedeniyle estetik bir ameliyat olarak kabul edilmemektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı (Mastopexy)

Göğüs dikleştirme operasyonları, memelerinde sarkıklık hisseden doğum yapmış ya da yapmamış tüm kadınlara uygulanabilir. Aynanın karşısına geçerek meme ucunuz ve meme altı çizginizi değerlendirerek göğüslerinizde sarkıklık olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Meme ucu meme altı çizgisinin üzerinde ve meme altındaki dokuda sarkıklık olmaması istenen ideal durumdur. Meme pitozu dediğimiz memenin sarkıklık durumu genellikle dört grupta; hafif-orta-ağır ve yalancı pitoz olarak sınıflandırılır. Meme başı, meme altı çizgisinin hizasında ya da 1 cm kadar altında ise hafif; meme altı çizgisinden 1-3 cm kadar aşağıda ise orta, 3 cm’den daha altta yerleşmişse ağır pitoz durumu vardır.Yalancı pitoz ise; meme başı normal meme altı çizgisinin üzerinde yerleşmiş ancak memenin tabanı sarkmış olarak görülür.Memeler yapısal olarak bir neden olmadan sarkık olabileceği gibi, kilo alıp verme, doğum yapıp emzirme, yaşa bağlı olarak yer çekiminin etkisiyle de zaman içinde sarkabilir.Memelerin sarkması için her zaman büyük olması gerekmez. Doğum sonrası memelerin büyüyüp küçülmesindeki gibi meme cildindeki fazlalığa bağlı sarkıklık görülebileceği gibi, kilo vermelerden sonrada ve gevşek dokulu kişilerde yer çekimine bağlı olarak küçük memelerde de sarkma görülebilir. Tüm bu durumlar değerlendirilerek göğüs dikleştirme operasyonuna  ihtiyaç duyulup, duyulmadığı belirlenir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatında Bilinmesi Gerekenler

 1. Ameliyathane koşullarında genel anestezi altında, plastik cerrah tarafından gerçekleştirilen ve  1.5-3 saat süren operasyonlardır.
 2. Bir gece hastanede kalmanız gerekir, hasta odanıza geldiğinizde üzerinizde belli bir süre kullanmanız gerekecek medikal sutyen bulunmaktadır.
 3. Meme dikleştirme yapılan kişilerde süt bezleri korunduğu için süt vermede problem yaşanmaz. Eğer meme küçültme yöntemi kullanılarak meme dikleştirme ameliyatı yapılacaksa, meme küçültme tekniği önemlidir. Ayrıntılı olarak meme küçültme bölümümüzden okuyabilirsiniz.
 4. Her cerrahi operasyonda bir kesi yerinde iz kalır. Skar izi denilen bu izler 6 aydan sonra belli belirsiz olarak, deri renginde olur. Tam olarak kaybolmaz. Bu sürede güneş ışınlarından kendinizi koruyabilirsiniz. Açık renk kıyafetleri tercih edebilirsiniz.
 5. Radyoloji tetkikleri yapıldıktan sonra ameliyat olmalısınız. Tetkikler olmadan, memenin radyolojik değerlendirmesi yapılmadan ameliyat olunması sakıncalıdır.
 6. Operasyon sonrasında şişlik ve ödem olabilir.
 7. Ameliyattan 10 gün kadar önce aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları, bitkisel çayları, vitaminleri kullanmamanız gerekmektedir. Diğer kullandığınız ilaçları, doktorunuza mutlaka belirtiniz. Gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır. Ayrıca sigara kullanmamanız gerekmektedir.
 8. Adet döneminde tıbbı açıdan ameliyat olmanız da sakınca yoktur. Ama adet döneminizden sonra ameliyat olmanızı tavsiye ederiz.
 9. Herkesin bünyesi farklıdır. 1 hafta istirahatiniz uygundur. 5.ci gün işbaşı yapılabilmektedir.
 10. Ağır sporları, yüzme vb aktiviteleri 1 ay sonra doktorunuzun onayı ile yapmaya başlayabilirsiniz.
 11. Sonrasından ağrılarınız olmasın diye ağrı kesici verilecektir. Zamanında düzgün kullanmanızı tavsiye ederiz.
 12. Banyo yapacağınız süreyi, uzmanınız taburcu ederken belirtecektir.
 13. Ameliyat İzi: Çok az bir sarkıklığınız varsa, cerrahi işlem sonrasında oluşacak izlerden rahatsız olup olmayacağınızı iyi değerlendirmeniz gerekmektedir. Fazla bir sarkıklığınız varsa, sonrasında güzel göğüslerinizi görünce izden rahatsız olmamaktasınız. İzsiz cerrahi girişim olmamaktadır.
 14. Vücudunuza temiz bakmanız önemlidir. Cerrahi işlemler sonrası, yaranın mikrop kapmaması açısından temizliğine dikkat etmenizi tavsiye ederiz.
 15. Göğüsleriniz operasyon sonrasında dikleşir. Sonrasında aşırı kilo alıp verirseniz veya doğum yaparsanız yeni bir sarkma oluşabilir.
 16. Emzirme döneminizden en az 6 ay sonra cerrahi işlem olabilirsiniz.
 17. Meme dikleştirme ameliyatının yazılı olarak anlatıldığı Hasta Onam Formunu, ameliyat öncesinde hastane yetkilileri size okutacaktır. Araştırmalarınız veya muayenenizde size sözlü olarak anlatılan bilgilerin yazılı olduğu bilgilerdir.
 18. Doktorunuz size meme dikleştirme operasyonu yaparken memeye protez yerleştirmesi gerektiğini belirtebilir. Meme dikleştirirken memede yeterli doku olmadığında yerleştirilir. Buna rağmen sadece dikleştirilmesini isteyebilirsiniz. Buna karar vermek için uzmanınızdan protez yerleştirilmesi gerektiği halde, sadece meme dikleştirme isteyip, meme dikleştirme yapılan hastaların fotoğraflarını incelemenizi tavsiye ederiz. Pratiği başarılı olan bir doktor, sadece meme dikleştirme yapmak istemeyebilir. Plastik cerrahlar, estetik ameliyat yaptıkları için işlerine bir sanat olarak bakarlar. Sanat eserlerinde eksikler olsun istemezler. Herşeyi bir bütün olarak güzel görmek isterler.
 19. Meme dikleştirme ile meme küçültme arasında çok büyük farklılıklar yoktur. Meme küçültme de sarkıklıkla meme dokusu da alınır. Göğüs Dikleştirmede sadece sarkıklık giderilir. Estetik bir göğüs için göğüs dikleştirirken, memeden dokuda almak gerekebilir. Bu sitedeki Göğüs Küçültme bilgilerimizi de okumanızı tavsiye ederiz. İki ameliyat arasında çok fark olmadığı için, tüm göğüs küçültme bilgilerimizi okumanız sizin için yararlı olacaktır

Jinekomasti (Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı))

 1. Jinekomasti kelimesi erkeklerde meme büyümesini gidermek için yapılan ameliyatın adıdır. Jinekomasti ameliyatı erkeklere yapılır. Meme gelişimini yani ergenliğini bitirmiş olması şartı aranır. Yoksa beklenir, meme kendiliğinden düzelebilir.
 2. Ameliyat Nasıl Yapılır?
 3. Jinekomasti ameliyatı genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Tam teşekküllü bir hastanede yapılması gerekir. İşlem ortalama olarak 2 saat sürer. İşlem esnasında meme başı etrafından bir kesi ile meme açılır. Burada bulunan fazla yağ dokusu çıkartılarak temizlenir. Ayrıca inatçı yağların sökülmesi işleminde liposuction yöntemi de uygulanır.
 4. Meme büyümesi ameliyatı sonrası rutin kontroller yapılır. Bir süre göğüs bölgesi bandajlı olacaktır. Ama bu uzun sürmez. Hastanın iyileşme eşiğine göre ortalama olarak 2 hafta sonra pek bir şey kalmaz. Normal hayatına döner. Bir gün süre ile hastanede kalması gerekir. Her ihtimale karşı beklemekte fayda vardır.
 5. Erkek Memesi Neden Şişer (büyür)?
 6. Erkek memesi genetik olarak büyüktür. Yani kadınlarda fazlaca bulunan östrojen hormonunun erkekde de fazla olmasından olur. Sonradan bulaşan bir hastalık değildir. Genetik faktördür. Aynı zamanda bir erkeğin aşırı kilo alıp veren bir yapısı varsa, bu da memede şişme yani erkek memesinde büyüme meydana getirecektir.
 7. Ameliyat sonrası nelere dikkat edilmelidir ?
 8. Lokal anestezi altında jinekomasti ameliyatı olan hastalar aynı gün, genel anestezi altında ameliyat edilen hastalar ertesi gün evlerine gidebilirler
 9. Ameliyattan hemen sonra göğüs korsesi giyilmeye başlanır. Bu korsenin kullanımı oldukça kolaydır. Korse üç hafta sürekli giyilmelidir. Üçüncü haftadan sonra sadece gündüz, özellikle ağır aktiviteler yapılırken korsenin giyilmesi faydalı olur. Bu süre de yaklaşık 6 haftadır.
 10. Ameliyat bölgesinde ilk günlerde bir ödem, hassasiyet, ağrı hatta morluklar oluşabilir. Bunlar genellikle ilk 2-3 günden sonra giderek azalmaya başlar. Hassasiyet haftalarca sürebilir. Uyuşmalar, batmalar, yanmalar günlük hayatı zorlaştıracak boyutlarda olmasa da hastanın şikâyetleri olarak karşımıza çıkabilir. İkinci haftadan sonra havuz ve denize girmeye müsaade edilir. 6 hafta süreyle de buhar banyosu, sauna, solaryum gibi ödeme yol açabilecek faktörlerden kaçınmaya çalışılır. Benzer şekilde ağır sporların yapılması ve göğüs bölgesine darbe alınabilecek aktivitelerden 6 hafta süre ile kaçınılması gerekmektedir.
 11. Jinekomasti ameliyatı sonrası memenin tekrar büyüme riski var mı?
 12. Kişi eğer çok aşırı kilo almaz ise jinekomastinin tekrar oluşma ihtimali yoktur. Sonradan alınan bazı anabolik ilaçlar, aşırı alkol kullanımı, yada bazı rahatsızlıklar nadir de olsa jinekomastinin tekrar oluşmasına sebep olabilir. Yaşlılık ve beraberinde aşırı kilo alımı da bu riski arttırır.

Meme asimetrisi, her iki memenin orantısız gelişimi olarak karşımıza çıkan ve oldukça sık rastlanan bir durumdur. Eğer çok belirgin farklar yoksa kişi bunu kabullenir ve böyle yaşar; ancak aşırı farkları bulunanlar için ameliyat şarttır. İnsanın iki yarısı birbirinin aynısı değildir. Hemen her kadında iki göğüs arasında ufak farklılıklar vardır ve doğal karşılanmalıdır. Bununla birlikte kimi kadınlarda bu fark çok olabilir. Gariptir ki kadınlar bu durumun yalnız kendilerinde olduğunu zannederler. Estetik cerrahide meme asimetrisi ile ilgili yapılabilecek çok fazla tedavi şekli mevcuttur.

Ameliyat Süreci Nasıl İşler? Hangi Teknikler Kullanılır?

İlk değerlendirme sırasında sizin beklentileriniz doğrultusunda neler yapılması gerektiği konuşulacak ve işlemlerin ayrıntıları planlanacaktır. Meme asimetrili hastalarda meme küçültme, dikleştirme ya da büyütme işlemleri birleştirilerek uygulanır. Örneğin bir göğüs silikonla büyütülürken diğerine küçültme işlemi uygulanabilir. İşlem genel ya da lokal anestezi (uyutma ya da bölgesel uyuşturma) altında yapılabilir. İşlem sırasında süt kanalları korunur. İşlem sonrası kişi aynı gün taburcu olabilir evde birkaç gün dinlendikten sonra normal hayatına dönebilir. Bir iki gün içinde duş alınabilir. İlk hafta şiş olan göğüsler haftalar içinde oturur. Yapılan estetik dikişlerin izleri aylar içinde solar. İz kalması korkusu ameliyattan önce daha yoğundur. Çoğu kişi işlem sonrası sağlanan güzellikle kalan izlerin önemsiz olduğunu düşünür. Özellikle girişim öncesi iki göğüs arasında çok fark varsa milimetrik simetri sağlanamaz. Bu küçük farklar eski halini hatırlayan kadınlar tarafından önemsenmez. Uzun yıllar içinde süt verme, aşırı kilo alıp verme sonucu göğüslerde farklılık oluşabilir. Bunların büyük çoğunluğu küçük müdahaleler ile düzeltilebilir.

İnsanın iki yarısı aynı değildir ve herkes tarafından doğal karşılanır. Bu fark göze batar hale gelirse yadırganmaya başlar. Bu durumun düzeltilmesi kişinin duyduğu eksiklik hissinin azalmasında, özgüvenin sağlanmasında yardımcı olur. Böyle olunca sosyal ve cinsel hayat olumlu etkilenir. Diğer meme ameliyatlarında genelde iki tarafa aynı işlem uygulanırken meme asimetrisinde her memeye farklı yöntemler uygulanır. Amaç farkı ortadan kaldırılırken aynı zamanda kişinin vücudu ve tarzına uyumlu güzel göğüsler yaratmaktır. Örneğin her iki meme küçükse farklı boyutlarda silikon kullanılarak denge sağlanır. Her iki meme de büyükse birine daha fazla küçültme uygulanarak uyum yakalanır.

Bu estetik cerrahın yaklaşımına, sizin ne büyüklükte göğüslere sahip olmak istediğinize ve silikon konmasını kabul edip etmemenize göre değişir. İşlemin iki amacı vardır asimetrinin azaltılması ve göğüslerin güzelleştirilmesi. Planlama genelde matematiksel ölçümlerle başlar. Kişinin vücut tipi, iddialı görünmeyi isteyip istemediği hesaba katılırsa başarı artar. İşlem öncesi ayna karşısında yapılan provalarla istenen sonuç canlandırılır ve plan tamamlanır. İki memeye farklı işlemler yapıldığı için ayrıntılı çalışma gerektirir. İşlem öncesi görüşmede iki memenin milimi milimine eşit olmayacağı az da olsa bir farklılık kalacağı anlatılmalıdır.

Bu ameliyatlar memedeki süt kanalları korunarak yapılır. Meme asimetrisi düzeltilmesi sonrası süt veren birçok kadın vardır. Bazı kadınlar ise ameliyat olmasa bile süt veremezler. Bu durumun önceden belirlenmesi mümkün değildir.

Süt vermiş tüm kadınlar bilir ki emzirdikten sonra göğüslerde mutlaka bir değişiklik olur. Ameliyat geçirmiş kadınlar için de bu geçerlidir. Emzirme bittikten sonra bu değişiklikler rahatsız edecek boyuttaysa tekrar düzeltme yapılabilir. Bu ikinci düzeltmeler çoğu kişide küçük müdahaleler şeklindedir.

TOP