Batık Tırnak Problerinin Sebepleri

  1. Yanlış ayakkabı ve ayakkabı seçimi
  2. Tırnak mantarı
  3. Yanlış kesim
  4. Yanlış manikür pedikür
  5. Şeker hastalığı (diyabet)
  6. Guatr, tiroit ve kan dolaşımı problemleri
  7. Genetik özellikler
  8. Beslenme

Batık tırnak problemi; günümüzde bay, bayan ayırt etmeden herkesin karşılaşabileceği ve zamanında ve iyi tedavi edilemez ise büyük problemlere yol açabilecek bir hastalıktır.

Günümüz şartlarında batık tırnak problemiyle karşılaşıldığında genelde aklımıza gelen çözümün ameliyat olduğu düşünülür. Fakat ameliyat sonrasında oluşan travmanın (yaraların) iyileşme sürecinde yatakların kaybetme yada gerileme ihtimali çok olduğundan, tırnağın tekrar çıkış esnasında yatağı olmayan tırnağın nasıl veya ne tarafa doğru çıkacağını kestirmek mümkün değildir. Bu nedenden dolayı çoğunlukla yaşanan şey tırnağın tekrar batık olarak veya deforme olmuş vaziyette çıkma riski yüksektir.

Günümüz teknolojisinde batık tırnağın düzgün çıkmasını sağlayacak ameliyatla alternatif, kanamasız, ağrısız ve günlük hayatınızı etkilemeyecek alternatif bir sistem geliştirilmiştir. Batık tırnağa tel takıldığında genelde en çok merak edilen konu takılırken ağrı olup olmadığı ve takıldıktan sonra ağrı olur mu, günlük hayatımı etkiler mi? Cevabı hayır. Takma işlemi esnasında ilk önce batık tırnak yatakları açılır ve rahatlatılır. Steril bir ortamda her misafirden sonra tekrar tekrar steril edilen makaslarla tırnak batan yerden bir miktar kesilerek etin içerisine batmış olan tırnak alınır. Yataklar temizlendikten sonra tırnağa tel sistemi uygulanır. Tırnağın yatağına yaptığı baskı yatağı temizlenip tel takıldıktan sonra batık ağrısının azaldığı fark edilir. Çünkü tırnağın ete uyguladığı baskı azalmıştır. Bu uygulama yapıldıktan sonra periyodik olarak 20 gün ile 25 gün arasında tekrar kontrol amaçlı gelinir (bu süreç kişinin metabolizmasına bağlıdır).

Bu esnada eğer herhangi bir iltihaplanma veya enfeksiyon durumu görülürse müşteri hemen tel takımıyla birlikte bir doktora yönlendirilir ve doktorun önereceği bir antibiyotik alınması önerilir. Batık tırnağa tel uygulaması sonunda en çok merak edilen şey batık tırnağın tekrarlama ihtimalinin olup olmadığıdır. Cevap; batık tırnağın oluşma sebepleri tekrarlanmaz ise tekrarlama ihtimali yoktur.

Yanlış Ayakkabı ve Ayakkabı Seçimi

Bu seçimleri yapan kişilerin çoğunluk oranı bayanlar ve gençlerimizdir.

Günümüzde ayak rahatlığından çok görselimize önem verildiği için genelde bayanlarda yüksek topuklu ayakkabılar tercih edildiği için tırnak problemleri kaçınılmaz bir şekil almıştır.

Dar burunlu yüksek topuklu giyilen ayakkabılarda, parmakların rahat hareket edemeyip parmak kemiklerinin tırnakların üzerine baskı yapmasıyla zaman içerisinde oluşan baskı tırnaklarda, şekil bozukluğu ve şekil bozukluğunun sonucunda içe doğru kıvrılmalardan dolayı batıklara sebebiyet vermektedir.

Yüksek topuklu ayakkabılar tercih edilirken daha rahat, dolgu topuklu ortalama 3,5 cm yüksekliğinde yada platform taban diye adlandırdığımız ayakkabılardan olmalıdır.

Ayakkabı seçimi yapılırken sadece yüksek topuklu ayakkabılar yasaklılar listesinde değil. Ayaklarımızın daha küçük ve güzel görünmesi için aldığımız dar ayakkabılarda yasak listemize dâhildir.

Nasır problemleri de batık tırnak gibi kesinlikle bay, bayan ayırt etmeden günümüzün ayak kabuslarından bir tanesidir.

Ponza taşı, ayak rendesi, nasır bandı, asit içerikli ürünler kullanılmadan önce nasırın neden kaynaklandığını anlayıp ona göre bir yol haritası çizilmesi gerekmektedir. Bakım yapıldıktan sonra oluşumun olduğu bölgenin hassasiyetine ve durumuna göre kişiye özel hazırlanan aparatlar ile o bölge desteklenir.

Nasırın oluşması: Özellikle eller ve ayaklarda nasırlaşma görülmesinin sebebi en çok baskı ve sürtünmeye maruz kalan bölgelerdir.

Nasırın büyüklüğüne ve derinliğine göre bakımı seanslara bölerek yapılmalıdır. Bir kerede alınırsa o bölgedeki hassasiyetin fazlalaşması sebebiyle o an rahatlayabilir fakat sonrasında daha geniş veya derin bir nasır ile karşılaşılabilir. Bu nedenle seanslara bölünerek tekrarlaması önerilir.

Bakımlı olmanın ön şartlarından biri de manikür pedikürdür.

Manikür elleri ve tırnakları güzelleştirmek için yapılan bakım ve temizlik işlemidir. Genellikle iki haftada bir yapılmasına rağmen isteğe ve tırnağın yapısına göre haftada bir kere de yapılabilir. Uzmanları tarafından doğru tekniklerle yapıldığı takdirde estetik ve sağlık açısından çok faydalıdır. Yanlış yapılması durumlarında ise tırnak kırılması ve tırnak çıkması gibi ciddi sağlık sonuçlarına yol açabilir.

Manikür el ve tırnakları temizleme, tırnaklara şekil verme, el masajı, ölü derilerin alınması ve öje sürme aşamalarından oluşur.

Pedikür ise ayak bakımı ve güzelliği için yapılan bir işlemdir. Düzenli olarak pedikür yaptırma olanağı olmadığı zaman ayaklarımızı bakımsızlığa mahkûm etmiş oluruz.

Pedikür işlemi için önce tırnaklardaki varsa oje aseton ve pamuk yardımı ile temizlenir ve ayaklar ılık saf sabunlu suda 15-20 dakika bekletilir. Suda bekleyen ayak topukları ve tırnak etleri yumuşar.
Ayak törpüleme işlemi esnasında cildin hassas ve ince olduğu bölgelerden kaçınmak gerekir. 15 günde bir pedikür yaptıranların ve topuk derisi sert olanların her pedikürde topuk törpüsü yaptırmaları tavsiye edilir.

Tırnak dipleri törpü yardımı ile açılarak pediküre hazır hale getirilir. Tırnak diplerindeki ölü deriler tırnak eti makası ile ay şeklinde çok derin olmamak kaydıyla kesilir. Kanama yada derin kesme riski nedeni ile bu işlemin hijyenik koşullarda uzman kişiler tarafından yapılması önerilir.daha kolay bir yöntemdir.

Ayak tırnakları batık önlenmesi açısından tek seferde derin olmamak ve kenarlarını küt bırakmamak kaydıyla kesilmesi gerekir.

Ayak tırnakları da tıpkı el tırnakları gibi tırnağın altından törpülenir. Genelde küt törpü tercih edilir. Kenarları tırnağa batık olmaması için oval törpülenir.
Daha sonra peeling ve masaj ayaklara uygulanır. Sonrasında ise ayaklarınız yıkanıp kurulanır.

İki ayağa da aynı işlem uyguladıktan sonra dilerseniz oje sürme aşamasına geçebilir.

Ayak tırnaklarına oje sürülmeden önce mutlaka koruyucu cila sürülmelidir. Tırnaklarınıza istediğiniz renk oje sürebilirsiniz.

Yapılan ayak bakımından sonra bir ayak nemlendiricisi ile mutlaka nemlendirilmelidir.

Günlük hayatımızda bütün vücudumuza olduğu gibi el ve ayak bakımına da önem vermeliyiz. Ellerimiz vücudumuzun en çok kullandığımız bölgesidir ve her türlü dış etkiye maruz kalırlar.

Bu yüzden de ilerleyen yıllarda sorunlar ortaya çıkar ve daha çabuk yaşlanırlar. Pedikür özellikle yaz aylarında büyük önem taşır. Kışın sürekli kapalı ayakkabılar içerisinde hava almayan ayaklarımızın sağlıklı ve hoş görünmesi için pediküre ihtiyaç vardır. Batan ayak tırnakları kapalı ayakkabılar içerisinde kaldıkça büyük problemlere yol açar. Bu sorunları engellemek için düzenli olarak manikür pedikür uygulaması yaptırmak gerekir.

Ayak bakımı günümüzde erkek veya bayan ayırt etmeden düzenli olarak yaptırmamız gereken işlemlerden bir tanesidir. Kişinin hiçbir problemi yoksa bile düzenli ayak bakımı doğabilecek problemleri önler.

Medikal ayak bakımı, hem kan dolaşımınızın harekete geçmesi hem de vücudun rahatlaması için önemli bir bakımdır. Vücudun rahatlaması halinde geceleri daha rahat bir şekilde uyuyacağınızı fark edebilirsiniz.

Uygulama profesyonel bir cihazın freze uçları ile yapılmalıdır. Uygulama öncesinde tırnaklar uygun ve sağlıklı bir şekilde kısaltılır, tırnak kısaltıldıktan sonra şayet tırnakta baskıdan yada herhangi bir sebepten dolayı kalınlaşma var ise kalınlık yeterli seviyede inceltilir. İnceltme işlemi halinde yapılmalıdır, zira kırılma ve güçsüzleşme yaratabilir. Bu işlemden sonra tırnak dibindeki etlerin fazlası alınır. Kalan partiküller ve tırnak yatakları da temizlendikten sonra ayakta oluşmuş ölü doku temizlenir ve topukların bakıma ihtiyacı varsa, bakımları yapılır. İşlemin sonunda nemlendirici ayağa masaj ile iyice yedirilir.

Düzenli olarak ayak bakımı yapılması ile birlikte tırnak dibindeki etlerin ve sertleşen bölgelerin zamanla yavaş ve daha az çıktığı gözlemlenebilir.

 

TOP